Protokół Nr 252/2024 z posiedzenia Zarządu Powiatu

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
15 stycznia 2024

Protokół Nr 252/2024 z posiedzenia Zarządu Powiatu z dnia 4 stycznia 2024 r.  [ PDF ]

Znak: BR.0022.2.252.2024

Protokół Nr 252/2024
z posiedzenia Zarządu Powiatu
z dnia 4 stycznia 2024 roku

W posiedzeniu Zarządu udział wzięli:

  1. Jerzy Kolarz
  2. Stanisław Klimczak
  3. Jerzy Kordos
  4. Wiesław Marzec
  5. Tomasz Mierzwa

oraz

  • Aneta Chwalik – Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Busku – Zdroju
  • Renata Szymańska – Gałązka – Dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Gnojnie
  • Krzysztof Tułak – Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Busku – Zdroju
  • Grzegorz Lasak – Dyrektor Zespołu Opieki Zdrowotnej w Busku - Zdroju
  • Jolanta Kamińska - Główny Księgowy w Zespole Opieki Zdrowotnej w Busku - Zdroju
  • Katarzyna Tometczak - Morus – Wicedyrektor I Liceum Ogólnokształcącego w Busku - Zdroju
  • Jolanta Mrugała – Kierownik Warsztatów Terapii Zajęciowej przy Towarzystwie Przyjaciół Dzieci w Busku – Zdroju
  • Ewelina Kowalik – Sanecka – Kierownik Warsztatów Terapii Zajęciowej w Piasku Wielkim przy Caritas Diecezji Kieleckiej
  • Artur Polniak – Skarbnik Powiatu
  • Renata Krzemień – Naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Kultury Fizycznej
  • Sławomir Dalach – Naczelnik Wydziału Spraw Obywatelskich, Zdrowia i Obrony Cywilnej

 

Proponowany porządek posiedzenia:

  1. Otwarcie posiedzenia.
  2. Stwierdzenie quorum.
  3. Przyjęcie porządku posiedzenia.
  4. Przyjęcie protokołu z ostatniego posiedzenia.
  5. Rozpatrzenie wniosku Dyrektora I Liceum Ogólnokształcącego w Busku – Zdroju
    w sprawie wyrażenia zgody na zatrudnienie pracownika obsługi na zastępstwo (Dyr. I LO w Busku – Zdroju, Nacz. Wydz. EK).
  6. Zapoznanie się ze sprawozdaniem Dyrektora I Liceum Ogólnokształcącego w Busku – Zdroju z realizacji projektu edukacyjnego pn.: „Klasa akademicka SGH” (Nacz. Wydz. EK).
  7. Zapoznanie się z Informacją o dokonanych zmianach w arkuszach organizacji szkół
    i placówek prowadzonych przez Powiat Buski za okres od 1 września do 31 grudnia
    2023 r.
    (Nacz. Wydz. EK).
  8. Rozpatrzenie wniosku Dyrektora Domu Pomocy Społecznej w Gnojnie w sprawie wyrażenia zgody na wprowadzenie zmian do umowy zawartej w dniu 19 kwietnia 2007 roku pomiędzy Powiatem Buskim a Domem Pomocy Społecznej w sprawie prowadzenia
    i finansowania ze środków PFRON i Powiatu Warsztatów Terapii Zajęciowej w Gnojnie (Dyr. PCPR w Busku – Zdroju, Dyr. DPS w Gnojnie, Skarbnik Powiatu, Nacz. Wydz. SOZ).
  9. Zatwierdzenie uaktualnionego preliminarza kosztów funkcjonowania Warsztatów Terapii Zajęciowej przy Domu Pomocy Społecznej w Gnojnie na 2024 rok (Dyr. PCPR w Busku – Zdroju, Dyr. DPS w Gnojnie, Kier. WTZ przy DPS w Gnojnie, Skarbnik Powiatu, Nacz. Wydz. SOZ).
  10. Zatwierdzenie uaktualnionego preliminarza kosztów funkcjonowania Warsztatów Terapii Zajęciowej przy Towarzystwie Przyjaciół Dzieci w Busku - Zdroju na 2024 rok (Dyr. PCPR w Busku – Zdroju, Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego TPD w Busku – Zdroju, Kier. WTZ przy TPD w Busku – Zdroju, Skarbnik Powiatu, Nacz. Wydz. SOZ).
  11. Zatwierdzenie uaktualnionego preliminarza kosztów funkcjonowania Warsztatów Terapii Zajęciowej w Piasku Wielkim przy Caritas Diecezji Kieleckiej na 2024 rok (Dyr. PCPR
    w Busku – Zdroju, Kier. WTZ w Piasku Wielkim, Skarbnik Powiatu, Nacz. Wydz. SOZ).
  12. Zapoznanie się z przyjętymi przez Zarząd PFRON kierunkami działań oraz warunkami brzegowymi obowiązującymi realizatorów „Programu wyrównywania różnic między regionami III” w 2024 roku (Dyr. PCPR w Busku – Zdroju, Skarbnik Powiatu, Nacz. Wydz. SOZ).
  13. Rozpatrzenie pisma Radnego Rady Powiatu Pana Grzegorza Jankowskiego w sprawie zabezpieczenia w budżecie na rok 2024 środków finansowych na remont lub przebudowę drogi powiatowej Nr 1034T na odcinku Nowy Folwark – Szaniec (Dyr. PZD w Busku – Zdroju, Skarbnik Powiatu).
  14. Zapoznanie się z pismem Dyrektora Zespołu Opieki Zdrowotnej w Busku – Zdroju dotyczącym zaproponowanej przez NFZ kwoty ryczałtu na rok 2024 (Dyr. ZOZ w Busku – Zdroju, Skarbnik Powiatu, Nacz. Wydz. SOZ).
  15. Zapoznanie się z pismem PGNiG Obrót Detaliczny Sp. z o.o. informującym o zadłużeniu ZOZ w Busku – Zdroju (Dyr. ZOZ w Busku – Zdroju, Skarbnik Powiatu, Nacz. Wydz. SOZ).
  16. Rozpatrzenie wniosku Dyrektora Zespołu Opieki Zdrowotnej w Busku – Zdroju
    o dofinansowanie z budżetu Powiatu Buskiego inwestycji pn. „Zakup wyposażenia
    na Oddział Chorób Zakaźnych Zespołu Opieki Zdrowotnej w Busku – Zdroju” (Dyr. ZOZ w Busku – Zdroju, Skarbnik Powiatu, Nacz. Wydz. SOZ).
  17. Podjęcie uchwały Zarządu Powiatu w Busku – Zdroju w sprawie ogłoszenia otwartego konkursu ofert na wsparcie realizacji zadań publicznych w 2024 roku (Nacz. Wydz. SOZ).
  18. Rozpatrzenie wniosku Dyrektora Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących
    w Busku – Zdroju o zwiększenie środków do planu finansowego na rok 2024 (Skarbnik Powiatu).
  19. Rozpatrzenie wniosków Dyrektorów jednostek organizacyjnych powiatu o zwiększenie środków na wydatki w planie na 2024 rok w związku z zakupem gazu i energii elektrycznej (Skarbnik Powiatu).
  20. Podjęcie inicjatywy uchwałodawczej w sprawie uchwalenia budżetu Powiatu Buskiego na rok 2024 (Skarbnik Powiatu).
  21. Podjęcie inicjatywy uchwałodawczej w sprawie Wieloletniej Prognozy Finansowej dla Powiatu Buskiego na lata 2024 - 2030 (Skarbnik Powiatu).
  22. Sprawy różne.
  23. Zamknięcie posiedzenia.

 

Ad. 1

Obradom Zarządu przewodniczył Przewodniczący Zarządu Jerzy Kolarz, który powitał zebranych i o godzinie 900 otworzył 252 posiedzenie Zarządu Powiatu.

 

Ad. 2

Przewodniczący Zarządu Jerzy Kolarz oświadczył, iż zgodnie z listą obecności aktualnie
w posiedzeniu uczestniczy 5 Członków Zarządu, co stanowi quorum pozwalające na podejmowanie prawomocnych uchwał i decyzji listy obecności Członków Zarządu oraz zaproszonych osób stanowią załączniki nr 1 i 2 do niniejszego protokołu.

 

Ad. 3

Proponowany przez Przewodniczącego Zarządu porządek obrad Członkowie Zarządu przyjęli bez uwag w głosowaniu przy 5 głosach –za, 0 głosach –przeciw i 0 głosach –wstrzymał się.

 

Ad. 4

Protokół Nr 251/2023 z dnia 28 grudnia 2023 roku został przyjęty przez Członków Zarządu Powiatu bez uwag w głosowaniu przy 5 głosach –za, 0 głosach –przeciw i 0 głosach –wstrzymał się.

 

Ad. 5

Wicedyrektor I Liceum Ogólnokształcącego w Busku – Zdroju Katarzyna Tometczak - Morus zwróciła się do Zarządu Powiatu z wnioskiem z dnia 29.12.2023 r. Znak: I LO.071.51.2023
w sprawie wyrażenia zgody na zatrudnienie sprzątaczki w zastępstwie za pracownicę przebywającą na długotrwałym zwolnieniu lekarskim – w brzmieniu stanowiącym załącznik nr 3 do niniejszego protokołu.

 

Po przeanalizowaniu, powyższy wniosek został pozytywnie zaopiniowany przez Zarząd Powiatu w głosowaniu przy 5 głosach –za, 0 głosach –przeciw i 0 głosach –wstrzymał się.

 

Ad. 6

Wicedyrektor I Liceum Ogólnokształcącego w Busku – Zdroju Katarzyna Tometczak – Morus oraz Naczelnik Wydziału EK Renata Krzemień zapoznały Członków Zarządu Powiatu ze sprawozdaniem z realizacji projektu „Klasa Akademicka SGH” – za okres: wrzesień 2023 – grudzień 2023 – w brzmieniu stanowiącym załącznik nr 4 do niniejszego protokołu.

 

Informacja w powyższym zakresie została przyjęta przez Członków Zarządu Powiatu do wiadomości.

 

Ad. 7

Naczelnik Wydziału EK Renata Krzemień zapoznała Członków Zarządu Powiatu z Informacją o dokonanych zmianach w arkuszach organizacji szkół i placówek prowadzonych przez Powiat Buski za okres od 1 września do 31 grudnia 2023 r. – w brzmieniu stanowiącym załącznik nr 5 do niniejszego protokołu.

 

Informacja w powyższym zakresie została przyjęta przez Członków Zarządu Powiatu do wiadomości.

 

Ad. 8

Dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Gnojnie Renata Szymańska – Gałązka zwróciła się do Zarządu Powiatu z wnioskiem z dnia 20.12.2023 r. Znak: DPS.XI.48.40.2023 w sprawie wyrażenia zgody na wprowadzenie zmian do umowy zawartej w dniu 19 kwietnia 2007 roku pomiędzy Powiatem Buskim, a Domem Pomocy Społecznej w Gnojnie w sprawie prowadzenia
i finansowania ze środków PFRON i Powiatu Warsztatów Terapii Zajęciowej w Gnojnie
– w brzmieniu stanowiącym załącznik nr 6 do niniejszego protokołu.

Zmiany dotyczą:

-       zmiany nazwy pracowni przyrodniczo – środowiskowej na pracownię rękodzielniczą. Zmiana ta wynika z dostosowania nazwy pracowni do realnych działań podejmowanych w pracowni w pracach z uczestnikami Warsztatów.

-       zatrudnienia w wymiarze 1/6 etatu pracownika kadr. W zakresie zadań wykonywanych przez w/w pracownika będzie: prowadzenie dokumentacji pracowników WTZ, przygotowanie kart ewidencji czasu pracy, tworzenie kalendarza urlopów, przyjmowanie wniosków urlopowych, nadzór nad aktualnymi badaniami lekarskimi pracowników itp.

-       zatrudnienie w wymiarze 1/6 etatu pracownika gospodarczego. Głównym celem pracy pracownika gospodarczego będzie utrzymanie porządku i czystości w wyznaczonych miejscach wokół budynku Warsztatów np.: koszenie trawników, sprzątanie obejścia (magazyny i inne pomieszczenia gospodarcze), grabienie liści, a zimą odśnieżanie ciągów pieszych przed budynkiem, usuwanie oblodzenia. W budynku – pracownik gospodarczy zajmie się konserwacją i utrzymaniem dobrego stanu technicznego urządzeń i napraw bieżących.

Po wprowadzeniu zmian do umowy obsada Warsztatu składać się będzie z 13 pracowników na 9 i 7/24 etatu.

Powyższe zmiany uregulują sytuację finansowania obsługi administracyjnej WTZ.

 

Zarząd Powiatu odłożył procedowanie nad powyższym wnioskiem do czasu uzyskania opinii PFRON w powyższym zakresie.

 

Ad. 9

W związku ze zmianą Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 24 listopada 2023 r. w sprawie algorytmu przekazywania środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych samorządom wojewódzkim i powiatowym na dofinansowanie kosztów rocznego pobytu jednego uczestnika w Warsztacie Terapii Zajęciowej, Dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Gnojnie Renata Szymańska – Gałązka zapoznała Zarząd Powiatu
z uaktualnionym preliminarzem kosztów funkcjonowania Warsztatów Terapii Zajęciowej przy Domu Pomocy Społecznej w Gnojnie na 2024 rok – w brzmieniu stanowiącym załącznik nr 7do niniejszego protokołu.

 

Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Busku – Zdroju Aneta Chwalik oraz Skarbnik Powiatu Artur Polniak zasugerowali dokonanie analizy i w miarę możliwości zwiększenie środków zabezpieczonych na materiały do terapii.

 

Po przeanalizowaniu, powyższy preliminarz został przyjęty przez Członków Zarządu Powiatu w głosowaniu przy 5 głosach –za, 0 głosach –przeciw i 0 głosach –wstrzymał się.

 

Ad. 10

W związku ze zmianą Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 24 listopada 2023 r. w sprawie algorytmu przekazywania środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych samorządom wojewódzkim i powiatowym na dofinansowanie kosztów rocznego pobytu jednego uczestnika w Warsztacie Terapii Zajęciowej, Kierownik Warsztatów Terapii Zajęciowej przy Towarzystwie Przyjaciół Dzieci w Busku – Zdroju Jolanta Mrugała zapoznała Zarząd Powiatu z uaktualnionym preliminarzem kosztów funkcjonowania Warsztatów Terapii Zajęciowej przy Towarzystwie Przyjaciół Dzieci w Busku – Zdroju na 2024 rok – w brzmieniu stanowiącym załącznik nr 8do niniejszego protokołu.

 

Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Busku – Zdroju Aneta Chwalik oraz Skarbnik Powiatu Artur Polniak zasugerowali dokonanie analizy i w miarę możliwości zwiększenie środków zabezpieczonych na materiały do terapii.

 

Po przeanalizowaniu, powyższy preliminarz został przyjęty przez Członków Zarządu Powiatu w głosowaniu przy 5 głosach –za, 0 głosach –przeciw i 0 głosach –wstrzymał się.

 

Ad. 11

W związku ze zmianą Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 24 listopada 2023 r. w sprawie algorytmu przekazywania środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych samorządom wojewódzkim i powiatowym na dofinansowanie kosztów rocznego pobytu jednego uczestnika w Warsztacie Terapii Zajęciowej, Kierownik Warsztatów Terapii Zajęciowej w Piasku Wielkim przy Caritas Diecezji Kieleckiej Ewelina Kowalik – Sanecka zapoznała Zarząd Powiatu z uaktualnionym preliminarzem kosztów funkcjonowania Warsztatów Terapii Zajęciowej w Piasku Wielkim przy Caritas Diecezji Kieleckiej na 2024 rok – w brzmieniu stanowiącym załącznik nr 9do niniejszego protokołu.

 

Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Busku – Zdroju Aneta Chwalik oraz Skarbnik Powiatu Artur Polniak zasugerowali dokonanie analizy i w miarę możliwości zwiększenie środków zabezpieczonych na trening ekonomiczny.

 

W związku z powyższym Kierownik Warsztatów Terapii Zajęciowej w Piasku Wielkim przy Caritas Diecezji Kieleckiej Ewelina Kowalik – Sanecka zobowiązała się do przedłożenia na następne posiedzenie Zarządu skorygowanego preliminarza kosztów funkcjonowania Warsztatów Terapii Zajęciowej w Piasku Wielkim przy Caritas Diecezji Kieleckiej na 2024 rok.

 

Ad. 12

Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Busku – Zdroju Aneta Chwalik zapoznała Członków Zarządu Powiatu z przyjętymi w dniu 13.11.2023 r. przez Zarząd PFRON kierunkami działań oraz warunkami brzegowymi obowiązującymi realizatorów „Programu wyrównywania różnic między regionami III” w 2024 roku – w brzmieniu stanowiącym załącznik nr 10 do niniejszego protokołu.

Informacja w powyższym zakresie została przyjęta przez Członków Zarządu Powiatu do wiadomości.

 

Ad. 13

Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Busku – Zdroju Krzysztof Tułak zapoznał Członków Zarządu Powiatu z wnioskiem Radnego Rady Powiatu Pana Grzegorza Jankowskiego
w sprawie zabezpieczenia w budżecie na rok 2024 środków finansowych na remont lub przebudowę drogi powiatowej Nr 1034T na odcinku Nowy Folwark – Szaniec – w brzmieniu stanowiącym załącznik nr 11 do niniejszego protokołu.

 

Członkowie Zarządu Powiatu przypomnieli, że w projekcie budżetu Powiatu na 2024 rok do przebudowy przyjęty został odcinek drogi dł. 350 m od Szańca w kierunku Nowego Folwarku. Nawierzchnia drogi na pozostałym odcinku jest w stanie dobrym, jednak droga jest wąska
i utrudnia mijanie się pojazdów. Na chwilę obecną nie została wykonana dokumentacja przebudowy w/w drogi powiatowej. Dyrektor PZD w Busku – Zdroju został zobowiązany do przeanalizowania zaproponowanego odcinka drogi pod kątem własności pasa drogowego. Członkowie Zarządu Powiatu opowiedzieli się za modernizacją przedmiotowej drogi w latach kolejnych, gdyż na chwilę obecną pilniejsze do realizacji są inne odcinki dróg o zdecydowanie gorszej nawierzchni i większym natężeniu ruchu – droga przez m. Galów i m. Młyny.

 

Dyrektor PZD w Busku – Zdroju dodał, że w trakcie realizacji jest zadanie dotyczące przebudowy drogi dojazdowej do m. Szaniec – podpisana została umowa z Wykonawcą.
W ramach przebudowy realizowany będzie również odcinek drogi od m. Szaniec do m. Galów.

 

Dyrektor PZD w Busku – Zdroju został zobowiązany do udzielenia odpowiedzi Wnioskodawcy.

 

Ad. 14

Dyrektor Zespołu Opieki Zdrowotnej w Busku – Zdroju Grzegorz Lasak oraz Główny Księgowy w Zespole Opieki Zdrowotnej w Busku – Zdroju Jolanta Kamińska zapoznali Członków Zarządu Powiatu z pismem z dnia 22.12.2023 r. Znak: ZOZ/LL/352/BD/2023 skierowanym do Dyrektora Świętokrzyskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Kielcach Pani Małgorzaty Kiebzak informującym, że Zespół Opieki Zdrowotnej w Busku – Zdroju nie wyraża zgody na zaproponowaną kwotę ryczałtu na rok 2024, tj. 56 331 734,00 zł – w brzmieniu stanowiącym załącznik nr 12 do niniejszego protokołu. Zaproponowana kwota jest rażąco zaniżona, co najmniej o 13 668 266,00 zł w skali roku. Zatem wartość ryczałtu, która w sposób adekwatny zabezpieczy koszty funkcjonowania ZOZ w Busku – Zdroju winna być zwiększona do kwoty 70 mln zł. Od 2017 r. – wejście
w życie zmiany finansowania podmiotów leczniczych – Szpital Powiatowy w Busku – Zdroju jest corocznie niedofinansowany przez NFZ, co powoduje narastanie zobowiązań wymagalnych. Jeżeli kwota ryczałtu nie zostanie zwiększona do tej wartości ZOZ w Busku – Zdroju nie będzie w stanie zabezpieczać świadczeń medycznych w związku z zaprzestaniem realizacji dostaw przez przedsiębiorców współpracujących ze Szpitalem. Specyfika funkcjonowania Szpitala Powiatowego w Busku – Zdroju w mieście uzdrowiskowym Busko – Zdrój nie może być porównywana do szpitali zabezpieczających pacjentów wyłącznie
w ramach jednego Powiatu.

 

Dyrektor ZOZ w Busku – Zdroju poinformował, że trwa oczekiwanie na zmiany w systemie ochrony zdrowia oraz zwiększenie wysokości finansowania Szpitala ze strony NFZ adekwatnego do jego funkcjonowania. W trudnej sytuacji są szpitale wielooddziałowe, które dla zabezpieczenia pacjentów utrzymują oddziały, które z ekonomicznego punktu widzenia powinny być zlikwidowane. Dyrektor ZOZ w Busku – Zdroju przekazał, że w ubiegłym roku ZOZ w Busku – Zdroju w porównaniu ze Szpitalem w Staszowie otrzymał mniejsze finansowanie o ok. 30 710 000 zł. Dyrektor ZOZ przypomniał, iż w ubiegłym roku informował, że do zbilansowania się Szpitala brakuje ok. 1 mln zł miesięcznie. W m-cu październiku
2023 r. do zbilansowania się Szpitala zabrakło ok. 2 mln zł. Przy takim braku bilansowania się Szpitala i rosnącymi kosztami z tytułu ustawowych podwyżek płac oraz kosztami asortymentu niezbędnego do zabezpieczenia hospitalizowanych pacjentów, jak również przy wzroście kosztów mediów, kwota niebilansowania się Szpitala w roku bieżącym jeszcze się zwiększy.
Z roku na rok większą część środków otrzymywanych z NFZ pochłaniają wynagrodzenia. Firmy współpracujące ze Szpitalem kierują wnioski o zapłatę na drogę postępowania sądowego, gdzie sąd na wniosek Dyrektora Szpitala rozkłada kwotę zobowiązania na raty, bądź niestety, zasądza ją w całości. Następnie Dyrektor ZOZ w Busku – Zdroju poinformował
o zmianach i działaniach, które zamierza wprowadzić w Szpitalu. Przekazał, że w budynku Oddziału Chorób Zakaźnych będzie mieścił się: Oddział Chorób Zakaźnych (parter budynku) oraz Oddział Gruźlicy i Chorób Płuc (pierwsze piętro budynku). Liczba łóżek na Oddziale Gruźlicy i Chorób Płuc zwiększy się o 5. Do budynku Oddziału Gruźlicy i Chorób Płuc, po wykonaniu malowania, przeniesiona zostanie rehabilitacja ambulatoryjna (parter budynku). Dyrektor ZOZ poinformował, że zamierza zrezygnować z dzierżawy budynku po byłej siedzibie ZSTiO w Busku – Zdroju. Kontynuując Dyrektor ZOZ przekazał, że przeorganizowana zostanie liczba łóżek w Szpitalu. Liczba łóżek na Oddziale Chirurgii Urazowo – Ortopedycznej zostanie zmniejszona z 35 do 25. Pielęgniarki z w/w Oddziału zostaną przesunięte na Oddział Gruźlicy i Chorób Płuc oraz inne Oddziały, gdzie występują braki. Przeorganizowana zostanie również praca salowych i sprzątaczek, celem lepszego wykorzystania czasu pracy. Zatrudniona zostanie osoba do koordynowania pracą w/w grupy osób. Ponadto Dyrektor ZOZ nadmienił o zamiarze utworzenia na terenie ZOZ w Busku – Zdroju poradni alergologicznej. Kontynuując Dyrektor ZOZ zwrócił uwagę na spadek liczby porodów, który jest tendencją ogólnopolską i dotyczy również Oddziału Ginekologiczno – Położniczego ZOZ w Busku – Zdroju. W 2019 roku liczba porodów w w/w Oddziale wynosiła 233. W kolejnych latach liczba ta spadała, by w 2023 roku osiągnąć 166. Następnie Dyrektor ZOZ przekazał, że Szpital do tej pory nie otrzymał zapłaty za nadwykonania wypracowane
w III i IV kwartale 2023 r., które opiewają na kwotę ok. 1 600 000 zł. Dyrektor ZOZ nadmienił również o kierowanych przez lekarzy roszczeniach dotyczących podwyżki wynagrodzenia. Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych w 2024 roku będzie wynosił około 900 000 zł.
Ze względu na niedofinansowanie Szpitala ze strony NFZ oraz w związku z tym, że w chwili obecnej Szpital nie jest już w stanie regulować zobowiązań wymagalnych, które opiewają na kwotę ok. 15 300 000 zł, Dyrektor ZOZ w Busku – Zdroju oraz Główny Księgowy w ZOZ
w Busku – Zdroju poinformowali o konieczności zaciągnięcia pożyczki na spłatę zobowiązań wymagalnych w instytucji finansującej polskie szpitale w wysokości 15 000 000 zł. Dyrektor ZOZ przekazał, że stosowny wniosek w powyższym zakresie zostanie przedłożony na następne posiedzenie Zarządu. Odnośnie Pracowni Tomografii Komputerowej, Dyrektor ZOZ w Busku – Zdroju poinformował, że firma Affidea wyraziła zgodę na przedłużenie obowiązującej umowy do 31.03.2024 r. ZOZ w Busku – Zdroju rozpoczął przygotowania do zorganizowania Pracowni Tomografii Komputerowej we własnym zakresie – rozstrzygnięto postępowanie na wykonywanie opisów badań diagnostycznych. Firma Affidea nie wyraziła zgody, aby nierozliczone kwoty za energię elektryczną zostały zaliczone na poczet płatności za tomograf.

 

Ad. 15

Członkowie Zarządu Powiatu zapoznali się z pismem PGNiG Obrót Detaliczny Sp. z o.o. skierowanym do Rady Powiatu w Busku – Zdroju jako Przedstawiciela organu nadzorującego ZOZ w Busku – Zdroju informującym, że Placówka ta jest od dłuższego czasu dłużnikiem Spółki – w brzmieniu stanowiącym załącznik nr 13 do niniejszego protokołu.

 

Informacja w powyższym zakresie została przyjęta przez Członków Zarządu Powiatu
do wiadomości.

 

Ad. 16

Dyrektor Zespołu Opieki Zdrowotnej w Busku – Zdroju Grzegorz Lasak oraz Główny Księgowy w Zespole Opieki Zdrowotnej w Busku – Zdroju Jolanta Kamińska zwrócili się do Zarządu Powiatu z wnioskiem o dofinansowanie z budżetu Powiatu Buskiego inwestycji
pn. „Zakup wyposażenia na Oddział Chorób Zakaźnych Zespołu Opieki Zdrowotnej w Busku – Zdroju” – w brzmieniu stanowiącym załącznik nr 14 do niniejszego protokołu.

 

W związku z planowanym otwarciem zmodernizowanego Oddziału Chorób Zakaźnych Dyrektor ZOZ w Busku – Zdroju zwrócił się z wnioskiem o dofinansowanie zakupu wyposażenia (I piętro) w postaci 30 zestawów składających się z wielofunkcyjnego łóżka elektrycznego wyposażonego w materac przeciwodleżynowy i wieszak do kroplówek oraz szafki przyłóżkowej. Na modernizację budynku Oddziału Chorób Zakaźnych, Zespół Opieki Zdrowotnej w Busku – Zdroju otrzymał dotacje w wysokości 4 266 533,93 zł, w tym od Wojewody Świętokrzyskiego w kwocie 1 447 815 zł oraz z Ministerstwa Zdrowia w kwocie 2 818 718,93 zł. Całkowity koszt inwestycji realizowanej pod nazwą „Modernizacja budynku Oddziału Chorób Zakaźnych w celu dostosowania zgodnie z wymogami sanitarno – epidemiologicznymi – w związku z COVID-19” wynosił 5 281 786,38 zł. Udział ZOZ to kwota 1 015 252,45 zł.  Zarówno dotacja od Wojewody Świętokrzyskiego jak i z Ministerstwa Zdrowia nie przewidywała zakupu wyposażenia. Dyrektor Zespołu Opieki Zdrowotnej
w Busku – Zdroju wnioskuje o kwotę dofinansowania wynoszącą 264 600 zł. Udział finansowy ZOZ w Busku – Zdroju w pozostałej części wyniesie 5 400 zł.

 

Naczelnik Wydziału SOZ Sławomir Dalach zapoznał Członków Zarządu z opiniami prawnymi sporządzonymi przez Radcę Prawnego Panią Bożenę Sadłos oraz Adwokat Panią Magdalenę Słupską – Igancak odnośnie możliwości udzielenia przez Powiat Buski dotacji celowej na zakup wyposażenia dla zmodernizowanego Oddziału Chorób Zakaźnych, a tym samym dofinansowania przedsięwzięcia, które nie jest wydatkiem inwestycyjnym – w brzmieniu stanowiącym załączniki nr 15 i nr 16 do niniejszego protokołu.

 

Zarząd Powiatu zobowiązał Dyrektora ZOZ w Busku – Zdroju do przeanalizowania możliwości złożenia wniosku o dofinansowanie przedsięwzięcia, które będzie wydatkiem inwestycyjnym.

 

Ad. 17

Naczelnik Wydziału SOZ Sławomir Dalach przedstawił projekt uchwały Zarządu Powiatu
w Busku – Zdroju w sprawie ogłoszenia otwartego konkursu ofert na wsparcie realizacji zadań publicznych w 2024 roku.

 

Po analizie, powyższa uchwała została pozytywnie zaopiniowana przez Członków Zarządu
w głosowaniu przy 5 głosach –za, 0 głosach –przeciw i 0 głosach –wstrzymał się.

 

Uchwała Nr 1177/2024 Zarządu Powiatu w Busku – Zdroju z dnia 4 stycznia 2024 roku
w sprawie ogłoszenia otwartego konkursu ofert na wsparcie realizacji zadań publicznych
w 2024 roku stanowi załącznik nr 17 do niniejszego protokołu.

 

W dalszej części posiedzenia Naczelnik Wydziału SOZ Sławomir Dalach przedstawił propozycję zaproszenia organizacji pozarządowych w rozumieniu art. 3 ust. 2 i podmiotów wymienionych w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 roku o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z 2023 r. poz. 571 z późn. zm.) do zgłaszania swoich przedstawicieli do udziału w pracach komisji konkursowej opiniującej oferty, które zostaną złożone w ramach otwartego konkursu ofert na wsparcie realizacji zadań publicznych w 2024 roku przez w/w podmioty w zakresie: kultury; kultury fizycznej, turystyki i krajoznawstwa; ochrony i promocji zdrowia; edukacji ekologicznej.

 

Powyższe zaproszenie – w brzmieniu stanowiącym załącznik nr 18 do niniejszego protokołu zostało zaakceptowane przez Zarząd Powiatu w głosowaniu przy 5 głosach –za, 0 głosach –przeciw i 0 głosach –wstrzymał się.

 

Ad. 18

Skarbnik Powiatu Artur Polniak zapoznał Zarząd Powiatu z wnioskiem Dyrektora Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Busku – Zdroju z dnia 28.12.2023 r. Znak: ZSTiO.032.1506.2023 ozwiększenie środków do planu finansowego na rok 2024
- w brzmieniu stanowiącym załącznik nr 19 do niniejszego protokołu.

 

Po przeanalizowaniu, powyższy wniosek został pozytywnie zaopiniowany przez Zarząd Powiatu w głosowaniu przy 5 głosach –za, 0 głosach –przeciw i 0 głosach –wstrzymał się.

 

Ad. 19

Skarbnik Powiatu Artur Polniak zapoznał Członków Zarządu Powiatu z:

-       wnioskiem Dyrektora Domu Pomocy Społecznej w Zborowie z dnia 28.11.2023 r. Znak: DPS-3101/63/2023.AB o wprowadzenie autopoprawki do budżetu wydatków
i dochodów na rok 2024. W związku ze znaczną podwyżką cen energii elektrycznej
w roku następnym, Dyrektor DPS w Zborowie zwróciła się o zwiększenie w dziale 852 rozdział 85202 na paragrafie 4260 planu wydatków o 60 000 zł. Jednocześnie Dyrektor DPS w Zborowie zwróciła się o zwiększenie planu dochodów w dziale 852 rozdział 85202 paragraf 0830 również o kwotę 60 000 zł – załącznik nr 20 do niniejszego protokołu.

-       wnioskiem Dyrektora Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Busku – Zdroju z dnia 02.12.2023 r. Znak: ZSP.071.1.97.2023 o zwiększenie planów finansowych na 2024 rok w związku z analizą umów na zakup gazu, energii elektrycznej i wody w 2024 roku – załącznik nr 21 do niniejszego protokołu.

-       wnioskiem Dyrektora Powiatowego Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego w Busku – Zdroju z dnia 30.11.2023 r. Znak: PMOS.3110.04.2023 o zwiększenie planu finansowego na 2024 rok w dziale 854 rozdziale 85407 paragrafie 4260 o kwotę
32 000 zł w związku z analizą umów na zakup gazu i energii elektrycznej na 2024 rok – załącznik nr 22 do niniejszego protokołu.

-       wnioskiem Dyrektora Zespołu Szkół Techniczno – Informatycznych w Busku – Zdroju z dnia 30.11.2023 r. Znak: ZST-I-071.59.524.2023 o wprowadzenie zmian w budżecie na rok 2024 celem zabezpieczenia limitu wydatków w rozdziale 80115 § 4260
– 20 000 zł oraz w rozdziale 85410 § 4260 – 30 000 zł – załącznik nr 23 do niniejszego protokołu. Znaczny wzrost wydatków wynika z podpisanych umów na zakup paliwa gazowego oraz energii elektrycznej.

-       pismem Dyrektora Powiatowego Zarządu Dróg w Busku – Zdroju z dnia
23.11.2023 r. Znak: PZD.S2.3110.37.2023 informującym, że w związku ze wzrostem cen zarówno na gaz jak i energię elektryczną, po zapoznaniu się z umowami szacowana wartość wydatków na paragrafie 4260 (zakup gazu i energii elektrycznej) wzrośnie
o 24 500 zł, łącznie to 57 500 zł – załącznik nr 24 do niniejszego protokołu.

-       wnioskiem Dyrektora Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Broninie
z dnia 28.11.2023 r. Znak: SOSW 301-15/2023 o zwiększenie środków na wydatki
w planie na 2024 rok w związku z zakupem gazu i energii elektrycznej w dziale 854 rozdziale 85403 § 4260 o kwotę 50 000 zł – załącznik nr 25 do niniejszego protokołu.

-       pismem Dyrektora Powiatowego Ośrodka Doradztwa i Doskonalenia Nauczycieli
w Busku – Zdroju z dnia 24.11.2023 r. Znak: PODiDN.311.18.2023 informującym,
iż wydatki na energię elektryczną wzrosną o ok. 16 000 zł – załącznik nr 26 do niniejszego protokołu.

-       pismem Dyrektora Domu Pomocy Społecznej w Gnojnie z dnia 29.11.2023 r. Znak: DPS.II.312.17.2023 informującym, że zaplanowane środki finansowe na zakup energii w 2024 roku są niewystarczające. Brakująca kwota to około 45 000 zł. W związku
z rozstrzygnięciem przetargu na środki żywności na rok 2024, który zamknął się kwotą niższą o 60 000 zł niż limit wydatków ustalony w projekcie planu finansowego, Dyrektor DPS w Gnojnie zwróciła się z wnioskiem o dokonanie zmian w budżecie polegających na przesunięciu z § 4220 – zakup środków żywności kwoty 60 000 zł
z tego na §4260 – zakup energii, wody i gazu – 45 000 zł oraz na § 4280 – na zakup usług zdrowotnych – 15 000 zł – załącznik nr 27 do niniejszego protokołu.

-       pismem Dyrektora Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego dla Niepełnosprawnych Ruchowo w Busku – Zdroju z dnia 07.12.2023 r. informującym,
że w oparciu o dane w zakresie wydatków na energię elektryczną w roku 2023 i dane przedstawione w umowie sprzedaży energii elektrycznej z dnia 15.09.2023 r. na rok 2024 różnica wynosi 18 000 zł – załącznik nr 28 do niniejszego protokołu.

 

Po przeanalizowaniu, powyższe wnioski zostały pozytywnie zaopiniowane przez Zarząd Powiatu w głosowaniu przy 5 głosach –za, 0 głosach –przeciw i 0 głosach –wstrzymał się.

 

Ad. 20

Skarbnik Powiatu Artur Polniak zapoznał Członków Zarządu Powiatu z przedłożoną przez Dyrektora Powiatowego Zarządu Dróg w Busku – Zdroju informacją z dnia 22.12.2023 r. Znak: PZD-S3.420.11.2023 dotyczącą planowanych i wykonanych w 2023 roku wydatków zadań wieloletnich. Ponadto Dyrektor PZD w Busku – Zdroju zwrócił się do Zarządu Powiatu
z wnioskiem o zabezpieczenie na 2024 rok środków finansowych w załączniku Nr 3 – Limity wydatków na wieloletnie przedsięwzięcia planowane do poniesienia w latach 2023 – 2025
w wysokościach zgodnych z danymi zawartymi w załączniku nr 29 do niniejszego protokołu.

 

Po przeanalizowaniu, powyższy wniosek został pozytywnie zaopiniowany przez Zarząd Powiatu w głosowaniu przy 5 głosach –za, 0 głosach –przeciw i 0 głosach –wstrzymał się.

 

Skarbnik Powiatu Artur Polniak zapoznał Członków Zarządu Powiatu z projektem inicjatywy uchwałodawczej w sprawie uchwalenia budżetu Powiatu Buskiego na rok 2024 – w brzmieniu stanowiącym załącznik nr 30 do niniejszego protokołu.

 

Po analizie, powyższy projekt uchwały został przyjęty przez Członków Zarządu Powiatu
w głosowaniu przy 5 głosach –za, 0 głosach –przeciw i 0 głosach –wstrzymał się.

 

Decyzją Członków Zarządu, powyższą inicjatywę należy przekazać Przewodniczącemu Rady Powiatu, celem przekazania do zaopiniowania przez poszczególne Komisje Rady Powiatu,
a następnie włączenia do porządku obrad najbliższej Sesji Rady Powiatu.

 

Powyższe stanowisko zostało przyjęte przez Członków Zarządu Powiatu w głosowaniu przy
5 głosach –za, 0 głosach –przeciw i 0 głosach –wstrzymał się.

 

Ad. 21

Skarbnik Powiatu Artur Polniak zapoznał Członków Zarządu Powiatu z projektem inicjatywy uchwałodawczej w sprawie Wieloletniej Prognozy Finansowej dla Powiatu Buskiego na lata 2024 - 2030 – w brzmieniu stanowiącym załącznik nr 31 do niniejszego protokołu.

 

Po analizie, powyższy projekt uchwały został przyjęty przez Członków Zarządu Powiatu
w głosowaniu przy 5 głosach –za, 0 głosach –przeciw i 0 głosach –wstrzymał się.

 

Decyzją Członków Zarządu, powyższą inicjatywę należy przekazać Przewodniczącemu Rady Powiatu, celem przekazania do zaopiniowania przez poszczególne Komisje Rady Powiatu,
a następnie włączenia do porządku obrad najbliższej Sesji Rady Powiatu.

 

Powyższe stanowisko zostało przyjęte przez Członków Zarządu Powiatu w głosowaniu przy
5 głosach –za, 0 głosach –przeciw i 0 głosach –wstrzymał się.

 

Ad. 22

W sprawach różnych:

 

Naczelnik Wydziału EK Renata Krzemień zapoznała Członków Zarządu Powiatu z projektem inicjatywy uchwałodawczej w sprawie ustalenia maksymalnej kwoty dofinansowania
w 2024 r. opłat za udział nauczycieli w formach kształcenia i doskonalenia zawodowego
w szkołach i placówkach oświatowych, dla których organem prowadzącym jest Powiat Buski – w brzmieniu stanowiącym załącznik nr 32 do niniejszego protokołu.

 

Po analizie, powyższy projekt uchwały został przyjęty przez Członków Zarządu Powiatu
w głosowaniu przy 5 głosach –za, 0 głosach –przeciw i 0 głosach –wstrzymał się.

 

Decyzją Członków Zarządu, powyższą inicjatywę należy przekazać Przewodniczącemu Rady Powiatu, celem przekazania do zaopiniowania przez poszczególne Komisje Rady Powiatu,
a następnie włączenia do porządku obrad najbliższej Sesji Rady Powiatu.

 

Powyższe stanowisko zostało przyjęte przez Członków Zarządu Powiatu w głosowaniu przy
5 głosach –za, 0 głosach –przeciw i 0 głosach –wstrzymał się.

 

Ad. 23

Po zrealizowaniu porządku obrad Przewodniczący Zarządu Jerzy Kolarz podziękował obecnym za udział i o godzinie 1200 zamknął posiedzenie Zarządu Powiatu.

 

 

Protokół sporządziła:

Barbara Lech

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:Biuro Obsługi Rady i Zarządu
Data utworzenia:2024-01-15
Data publikacji:2024-01-15
Osoba sporządzająca dokument:Barbara Lech
Osoba wprowadzająca dokument:Mateusz Olszewski
Liczba odwiedzin:217